Mítosz: A régi vitorlám jó addig, amíg teljesen szét nem szakad.
Valóság: Attól függ, mire. Vitorlázni valószínűleg nem.
A vitorlázók között előfordul az a kijelentés, hogy „A régi vitorlám még jó, amíg nem szakad el.” Ez a nem feltétlenül közkeletű tévhit érthető, hiszen külső szemmel a vitorlák állapotát nehezebb megítélni, mint egy motor vagy egy kötél esetében. Azonban a valóságban a vitorlád teljesítményét és biztonságát nem csupán a szakadások hiánya határozza meg. Van, aki az autóját is addig hajtja, amíg a bontóba nem kerül…
Mi történik a vitorlával az évek során?
A vitorlák idővel elveszítik eredeti formájukat, még akkor is, ha szemmel látható károsodás nincs rajtuk. Az UV-sugárzás, a szél ereje, az időjárási körülmények, a tárolás módja, valamint a folyamatos terhelés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a dacronon a szövet meglazuljon, a lamináton a fólia töredezzen, a varrásoknál alkalmazott cérna elgyengüljön, és még lehetne sorolni. Összességében az összes hatás amortizálja a vitorlát, az aerodinamikai jellemzői megváltoznak. (Ezért is érdemes jó minőségű vitorlát venni.)
Egy deformálódott vitorla nem csak lassabbá teszi a hajót, hanem instabilabbá is, különösen erősebb vagy pöffösebb szélben. Ez érezhető a hajó kezelhetőségében és a kormányozhatóságban is, ami nem csak a versenyzés során, de túrázáskor is jelentős hátrányt jelenthet.
Mi történik, ha már elindult a folyamat?
A vitorlák fő feladata a hajó meghajtása, de emellett közvetlenül hozzájárulnak a hajó stabilitásához is. Egy elöregedett vitorla, még ha nem is szakad el, kisebb szélerők mellett is „pumpálhat,” azaz ide-oda mozoghat a szél hatására. A megnyúlt vitorla könnyebben szétlobog, hiszen minden vitorlázó ismeri a remegő hátsóél jelenségét. Egy hasassá vált vitorlának más a döntő nyomatéka, azaz erősödő szélben dönti a hajót ahelyett, hogy hajtaná. Az árbócba tekerhető változatoknál észrevehető, hogy nehezebben tekeredik be, mint újkorában.
Hogyan ismerheted fel, ha ideje cserélni a vitorlát?
A vitorlák állapotának ellenőrzéséhez nem kell szakértőnek lenned, de érdemes figyelni néhány árulkodó jelre. Ha a vitorla hátsó éle remeg vagy szétlobog, a hasasság miatt a hajó jobban dől, ráncok jelennek meg jellemzően a hátsó sarokból indulva, esetleg az anyag elvesztette merevségét, ezek mind intő jelek lehetnek. Ugyanígy, ha a vitorla beállítása vagy kezelhetősége nehézkessé válik, érdemes elgondolkodni a cserén. A rendszeres vizsgálat és karbantartás segít megelőzni a kellemetlen meglepetéseket
Az új vitorla befektetés, nem költség
Vitorlakészítő vállalkozás vezetőjeként tépem a hajam, amikor idilli fotókat látok a közösségi felületeken gyönyörű vitorlásokkal, amiket nem tisztel annyira a tulajdonosa, hogy a hajóhoz méltó vitorlák legyenek fent. Legutóbb egy esküvői videón láttam egy teljesen kinyúlt grószt, és tisztában vagyok vele, hogy teljesen egyéni a problémám, de nehéz volt az ismerős pár filmre vett boldogságára koncentrálnom. Jól tudom, hogy az anyagi szempontok teljesen mások, de az “jó az még” hozzáállással nem tudok azonosulni. Persze én a shottokat is időben cserélem a családi vitorlásunkon, így nőttem bele ebbe a sportba.
Egy jó minőségű vitorla nem csupán javítja a hajó teljesítményét, hanem jelentősen növeli a vitorlázás élményét és biztonságát is. Ne várj addig, amíg a régi vitorla végleg feladja a szolgálatot! Az időben történő csere hosszútávon meghálálja magát, legyen szó versenyvitorlázásról vagy családi túrákról. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy így tervezhető beruházásról van szó, nem ér felkészületlenül egy tetemes kiadás, csak mert nem figyeltél a vitorláid öregedésére kellő mértékben.
Nézd meg új vitorláinkat, és tapasztald meg a különbséget a saját bőrödön! Kérj árajánlatot, vagy keress fel minket tanácsért. Hidd el, nagyon ritkán javasoljuk az azonnali cserét, viszont prognosztizálni tudjuk, mikor lesz új vitorlára szükséged.