A jó spinnaker (és gennaker) tervezése és gyártása nem pusztán a teljesítményről szól. Figyelemmel kell lennünk arra is, hogy olyan vitorlákat adjunk át a vitorlázó ügyfeleknek, amelyekben megbízhatnak a legkritikusabb pillanatokban is. Hiszünk abban, hogy minden kiváló vitorla mögött valós történet rejlik, de nem biztos, hogy ezt a sztorit a hajó tulajdonosa is ismeri. A spik története az innovációról, az együttműködésről és a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettségről szól. Arról, hogy bőszeles vitorlák egyedi kihívásai arra késztettek minket, hogy a fizikai lehetőségek határait feszegetve alkossunk, és mára már ebben érezzük magunkat otthon. A vitorlagyártó szakmában eltöltött évek során finomítottuk a hátszélvitorlák tervezési folyamatát is, ötvöztük a tapasztalatot, a legmodernebb eszközöket és a vitorlázás iránti szenvedélyünket, mert olyan vitorlákat akartunk gyártani, amelyek a legjobb teljesítmény elérésére képesek.
A leggyorsabb spinnakerek a vízen
A középszerűség biztonságos zóna. Ez közhely, és mindenki megtapasztalta már a saját bőrén is. Számos one design osztályra igaz, hogy még egy évtizede is egészen unalmas, nem túl innovatív gennakerek és spinnakerek készültek. Hatalmas motiváció volt ezt megreformálni, mi akartuk gyártani a leggyorsabb vitorlákat hátszeles szakaszokra is. Sikerült, bizonyítják ezt az F16 és F18-as világbajnoki címek és a kiemelkedő nagyhajós eredmények is.
A hátszélvitorlák tervezése mindig is kihívás marad, de minket a kihívások éltetnek. Nincs annál kielégítőbb, mint látni, ahogy a vitorláink maguk mögé utasítják a versenytársakat – és tudni, hogy mindez annak az eredménye, amit megtanultunk és megalkottunk.
Erős alapok: a fizika nem változik
Minden új vitorla tervezésénél erős alapot jelent az elmúlt évek során összegyűjtött tudás. Amikor lassan 20 évvel ezelőtt a Tornado még olimpiai osztály volt, hagyományos szélcsatornában zajlottak a tesztek. Mára a modern számítógépes szimulációk által adott tapasztalatok is megbízható alapot jelentenek. Az egykori kísérletek rengeteget tanítottak a bőszeles-aerodinamikáról, és bár a technológia rengeteget fejlődött, az alapelvek változatlanok: megérteni az áramlást, és úgy kihasználni egy spinnakeren, hogy a lehető legjobb sebességet és irányíthatóságot adja. A tervezés folyamata több lépcsőből áll.
Hogyan tervezzük a hátszélvitorláinkat?
1. I love adat
A CFD (virtuális szélcsatorna szoftver) kulcsfontosságú szerepet játszik a tervezési folyamatunkban. Ezekkel szimuláljuk a szél áramlását a vitorlákon, és a legapróbb részletekig kiderül, hogy a vitorla melyik részén mi történik, milyen teljesítményre képes. A végeredmény egy halom adat, amit megérteni csak a tapasztalatok birtokában lehet.
2. A részletekben rejlik a lényeg
A hátszélvitorlák esetében minden apró részlet számít. Ezért használunk nagy felbontású rácshálókat, gyakran több milliónyi cellával, hogy az aerodinamikai erőket a lehető legpontosabban rögzítsük. Bár ez idő és emiatt költségigényes, de megéri, mert minél pontosabb az adat, annál jobb lesz a vitorla.
3. Tervezés, tesztelés, finomítás, ismétlés
Iterációnak nevezzük azt a folyamatot, amikor valamilyen eljárás egyre pontosabb értéket adó többszöri ismételgetésével jutunk egyre közelebb a megoldáshoz. A matematikusok és a programozók jól ismerik a kifejezést, és valójában mi is. Egy vitorla megtervezése nem arról szól, hogy elsőre tökéletes legyen, az első forma csak egy kiindulási alap, a kulcs itt valójában az iteráció. Az eltérő designokat különböző körülmények között virtuálisan teszteljük, majd addig finomítjuk, amíg végül születik valami kivételes (vagy elfogy a rendelkezésre álló idő). Minden lépés közelebb visz ahhoz a vitorlához, amely tökéletesen a kért felhasználási módra, teljesítményre készül.
4. Az elméletből a valóságba
Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a CFD-ben elemzett vitorla formát átültessük egy olyan fizikai vitorlába, amely a vízen is ugyanazt tudja, mint virtuálisan. Ez a vitorlakészítés egyik legnehezebb része, aminek a kivitelezését az érthető motiváció miatt elég hamar (közel) maximálisra fejlesztettünk. Az anyagválasztástól a gyártási technológiáig minden apró részletet gondosan kidolgozunk, és a végeredmény mindig a terveknek megfelelően működik.
5. Adatokkal alátámasztott döntések
Nem találgatunk, hogy melyik vitorlaforma a legjobb, hanem pontosan tudjuk. A különböző arányok, együtthatók tekintetében rangsoroljuk őket, és a VPP (Velocity Prediction Program) segítségével meg tudjuk mondani előre, hogyan teljesítenek majd a valóságban. Az elemzés, a tudás és az intuíció kombinációja segít, hogy olyan vitorlákat alkossunk, amelyek folyamatosan felülmúlják a versenytársakat.
A kutatástól a valóságig
Ami igazán megkülönböztet minket más vitorla márkáktól az az, hogy hogyan hidaljuk át a kutatás és a gyakorlati alkalmazás közötti szakadékot. Míg több tanulmány is inspirált minket, a fókuszunk mindvégig azon van, hogy ezt a tudást hogyan tudjuk átalakítani kézzelfogható eredménnyé. Minden 1D Sails készített vitorla nemcsak elméleti alapokon nyugszik hanem maximálisan kidolgozott, tesztelt, és a gyakorlatban is bizonyított eszköz.
Előre tekintve, a jövő már itt van
A folyamatos újítás az, ami előre visz, miközben hűek maradunk az alapelveinkhez: jó vitorlát gyártani tudomány nélkül nem lehet, de ha a fizika az egyik szenvedélyed, az viszonylag sokat segít. Az “okosvitorláktól” kezdve a valós idejű teljesítmény előrejelzésig (Real Time Performance Prediction) máig azon dolgozunk, hogy kitoljuk még jobban a vitorlatervezés adta lehetőségeket.